Je otrokářství zlo?

Nechci tu filozofovat nad tím, co je zlo a co je dobro. Jen mám pocit, že čisté zlo ani dobro není v žádném společenském řádu.

Není společenský řád, ve kterém by byla rovnost. V každém začínáme s jinými podmínkami. Někdo je chytrý, jiný lstivý, někdo bohatý a jiný chudý. Tvrdí se, že dnes může kdokoliv dosáhnout čehokoliv a proto je ten dnešní řád ten pravý a dobrý, ale to je lež. Není to kdokoliv, je to někdo za určitých podmínek. A takto to bylo vždy a v jakémkoliv řádu. Chudák se mohl stát dvorním rádcem, otrok se mohl stát svobodným. Stalo se to málo lidem? Ale kolika se to stane dnes?
A co je vlastně větší zlo? Hrát si na rovnost a nebo si přiznat, že každý má jiné postavení?
A zpět k tomu zlu. Zlo není v systému, který nikdy nebude spravedlivý ke konkrétním potřebám lidí. Zlo je v konkrétních lidech. Tam kde má jedinec větší práva, může to zlo více ukázat. Více ukázat zlo, ale i dobro. Otrokářství není zlo, když není zlý Pán.

7 odpovědí na “Je otrokářství zlo?”

 1. Slučuješ vrozené vlastnosti, rodinnou a finanční situaci s pravidly danými společností. Každý má jinou výchozí pozici vzhledem ke svým dispozicím, ale přitěžovat mu ještě navíc systémem, ve kterém je společensky daná nerovnost… to není to samé.. Ach, příště lepší argumentaci…

  1. Já nevidím samotnou nerovnost jako zlo. Jen vidím nesmyslnost v popírání přirozenosti a v mluvení o rovnosti v systému, ve kterém rovnost neexistuje.

 2. Otrokářství je zlo, nemáš ani šanci se z něho vymanit. (Prý kolika lidem se to podařilo? Velmi málo lidem…) Kdežto v současném systému můžeš mít šanci. Neříkám, že se dostane ke každému, ale má jich mnohem víc. Navíc předpokládáš, že když je hodný pán, člověk chce být otrokem. Ale co když nechce? Co když chce rozhodovat sám za sebe, i když je to těžké?

  1. Více lidí má šanci na změnu? Možná (ikdyž i to se mi zdá jako reklamní slogan). A mně osobně současný systém, to co chci, odpírá.

   Co když nechce být otrokem? Často by měl smůlu a svobodný byl jen v soukromí. Stejně jako já, když otrokařím jen v soukromí.

   Jsi sevřena dogmatem, že svoboda je nutná ke spokojenosti. I část lidí v tvém okolí o ni nestojí a většině lidí by štěstí přinesly jiné požitky než svoboda.

 3. Kdyby ses narodil otrokem, jistě bys hodnému pánovi lízal vděkem boty a v soukromí byl naprosto svobodný.

 4. ,,Nikdo není tak beznadějně zotročený, jako ti, kteří falešně věří, že jsou svobodní.‘‘ Johan Wolfgang von Goethe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..